* Přihlásit se   * Registrovat


Poslední návštěva:
Právě je 22.1.2021 23:38
Vyhledat témata bez odpovědí
Zobrazit aktivní témata
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Změna licenčních podmínek ICQ: legalizace alternat. klientů
PříspěvekNapsal: 15.4.2011 20:46 
Offline
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 11.5.2007 20:55
Příspěvky: 380
ICQ má od 10. dubna nové licenční podmínky pro vývojáře (ICQ Developer Network Agreement) [EN].

Hlavní novinkou je prý legalizace alternativních klientů. Současný vlastník, ruská Mail.ru Group, mění licenční podmínky rok po koupi ICQ od americké společnosti AOL. Mail.ru chce začít spolupracovat s vývojáři programů. Informace v tomto odstavci ale berte s rezervou, protože je přebírám z naprosto nesmyslných zpráviček na Lupa.cz a Živě.cz. (Zřejmě půjde o snahu protlačit reklamu do některých klientů a o boj proti těm nepřizpůsobivým.)

V ICQ EULA (Licenční smlouva koncového uživatele – End User License Agreement) se stále nachází:
http://icq.com/legal/end-user-license.html píše:
Restrictions on Use
You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ, or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble, alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof; (3) block, disable or otherwise affect any advertising, advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services; (4) connect, use, attempt to connect or use in any way the ICQ Services, for any commercial purpose and any other purpose that is not for your private personal use in good faith and as explicitly offered on the ICQ Web site; and (5) incorporate, integrate or otherwise include the Software or any portion thereof (including the ICQ communications protocols) into any software, program or product that communicates, accesses, or otherwise connects with the ICQ Service or any other instant messaging, Internet, or online service.

You further agree to abide by all laws and regulations in effect regarding your use of the Software and the ICQ Services, and you agree to indemnify ICQ, its officers, agents, employees and directors for any damages incurred as a result of a violation of this section. Finally, you may not authorize or assist any third party to do any of the things described in this section.
http://www.icq.com/legal/license_agreement_cz.html píše:
Omezení používání
Souhlasíte s tím, že nebudete (1) bez výslovného písemného oprávnění společnosti ICQ vytvářet ani používat jiný software než ten, který vám poskytla společnost ICQ nebo America Online, LLC. nebo jejich pobočka, k zadání vašeho čísla ICQ nebo hesla nebo pro získání přístupu ke službám ICQ; (2) vytahovat informace ze služeb ICQ, provádět zpětný překlad, dekompilaci, rozložení, pozměňování, duplikování, pořizovat kopie, vytvářet odvozená díla, distribuovat software, komunikační protokoly ICQ nebo jiné informace dostupné nebo přístupné ze služeb ICQ nebo jejich libovolné části, z nich odvozené nebo vytažené; (3) blokovat, vypínat nebo jinak ovlivňovat reklamu, okno s reklamním pruhem, odkazy na jiné stránky a služby nebo jiné funkce, které představují nedílnou součást softwaru a služeb ICQ; (4) připojovat, používat, pokoušet se o připojení nebo použití služeb ICQ jiným způsobem, pro libovolné komerční účely nebo jiné účely, které nejsou v dobré víře vaším soukromým osobním užíváním tak, jak tyto služby výslovně nabízí webové stránky ICQ, a (5) zahrnovat, začleňovat nebo jinak zabudovávat software nebo jeho libovolnou část (včetně komunikačních protokolů ICQ) do softwaru, programu nebo produktu, který komunikuje, poskytuje přístup nebo se jinak připojuje ke službám ICQ nebo jiným službám instant messaging, internetovým nebo on-line službám.

Dále souhlasíte s tím, že budete dodržovat všechny platné zákony a předpisy týkající se vašeho používání softwaru a služeb ICQ, a souhlasíte s tím, že společnost ICQ, její představitele, zástupce, zaměstnance a ředitele odškodníte za případné škody vzniklé v důsledku porušení tohoto bodu. Konečně nesmíte dát žádné třetí osobě oprávnění nebo jí pomáhat provádět věci popsané výše v tomto bodě.

Síť ICQ smíte používat pouze pro zákonné účely.

Funkce, nabídky a obsah služeb ICQ smíte používat pouze pro zákonné účely. Nesmíte (1) uvádět uživatelské podrobnosti o jiných osobách s úmyslem vydávat se za tuto osobu, (2) uvádět podrobnosti, informace nebo materiály, které porušují práva libovolných osob na duševní vlastnictví, (3) uvádět podrobnosti, informace nebo materiály, které společnost ICQ považuje za urážlivé, nebo (4) odesílat nevyžádanou hromadnou elektronickou poštu nebo nevyžádané hromadné zprávy instant messages. Nesmíte posílat nebo přenášet pomocí služeb ICQ žádné materiály, které (1) porušují nebo nějakým způsobem poškozují práva jiných osob, (2) jsou nezákonné, výhružné, zneužívající, hanlivé, útočící na práva ochrany soukromí a osobnosti, vulgární, obscénní, neuctivé, neslušné nebo jinak problematické, (3) vyzývají k chování, které by představovalo trestný čin, (4) zakládají občanskoprávní odpovědnost nebo (5) jinak porušují zákon. Také se nesmíte dopouštět chování, kterým podle úsudku společnosti ICQ omezujete jiné uživatele nebo jim ztěžujete používání nebo užívání si služeb nebo softwaru ICQ, mimo jiné včetně společných oblastí. Souhlasíte s tím, že odškodníte společnost ICQ, její představitele, zástupce, zaměstnance a ředitele za případné škody vzniklé v důsledku porušení tohoto bodu. Abyste mohli odesílat sítí ICQ materiály, musíte mít příslušná práva

Nesmíte přenášet, odesílat ani jinak zpřístupňovat v rámci služeb ICQ materiály chráněné autorským právem, ochrannými známkami nebo jinými chráněnými právy bez výslovného povolení majitele autorských práv, ochranné známky jiného chráněného práva, Je vaší odpovědností zjistit, zda takový materiál chrání autorská práva, ochranná známka nebo jiné chráněné právo. Ponesete výhradní odpovědnost za veškeré škody vyplývající z porušení autorských práv, ochranné známky nebo jiných chráněných práv nebo za jiné škody vyplývající z přenesení, odeslání nebo předání takových materiálů.

Odesílání nebo poskytování materiálů o službách ICQ se dále řídí příslušnými dokumenty podmínek služeb ICQ.

Dmitrij Grišin, šéf Mail.Ru Group, se k novým licenčním podmínkám pro vývojáře v tiskové zprávě vyjádřil takto:
Citace:
Legalizace a regulace(!!!) všech existujících neoficiální ICQ klientů je jednou z největších výzev pro Mail.Ru Group. Tato nová licenční dohoda ukazuje naši ochotu a záměr najít přijatelnější způsoby spolupráce s ostatními účastníky trhu a zajistit bezpečné komunikační kanály pro naše uživatele. Koneckonců, vytvoření bezpečného a komfortního prostředí pro komunikaci uživatelů je naším společným cílem.
Krásně napsáno, že? ;)

EDIT: Neodkazovaná tisková zpráva je na https://docs.google.com/document/d/14hV ... =en&pli=1#. Většina nesmyslů je opsána z ní. Je napsána opravdu velmi dobrým newspeakem. Tzn. že je nádherně manipulativní a lidem, kteří se problematikou blíže nezabývají, nedojde, že je tam něco špatně. O výtvorech na jejím základě zplozených se to říct nedá.

EDIT2: Trošku jsem si zadiskutoval na http://www.zive.cz/icq-meni-licencni-sm ... TEM_861866 (rozklikněte odpovědi) a to co jsem tam psal se pak potvrdilo v rozboru licenčního ujednání od Petra Krčmáře na http://www.root.cz/clanky/icq-meni-lice ... i-klienty/. Možná jako základ pro článek posloužil tenhle text, odkazovaný pod zprávičkami :) BTW za tři dny má přes 200 zobrazení a většina zřejmě bude z tamních diskuzí.

Zdroj: lupa.cz, zive.cz, TZ, http://icq.com/legal/

_________________
Obrázek Jabber: xeelee@jabbim.cz (nejedná se o e-mail), ICQ: nepoužívám
Obrázek Spoluzakladatel portálů qipim.cz a qutIM.cz.
Obrázek Člen České pirátské strany [Facebook]


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu E-mail  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Změna licenčních podmínek ICQ: legalizace alternat. klientů
PříspěvekNapsal: 18.4.2011 13:58 
Offline
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 11.5.2007 20:55
Příspěvky: 380
V diskuzi na Živě.cz (rozklikněte odpovědi) jsem ještě před zveřejněním článku ICQ mění licenci: chce kontrolovat alternativní klienty rozebral tiskovou zprávu Mail.Ru Group:
Xeelee píše:
Když tu TZ rozeberu:
Proč neuvedli o jakou licenční smlouvu jde, když většina lidí o existenci žádné licenční smlouvy neví a ti co ví znají aspoň v 98 % jen EULA? Cíl zní hezky, ale spolupráce s vyvojáři nemá s uživatelsky příjemným prostředím nic společného. Možná by to mohlo nějakým způsobem souviset s bezpečností, která je v té větě také zmíněna. Proč by Mail.ru Group měla navázat spolupráci jen s vývojáři open source programů, když to je v rozporu se snahou legalizovat a regulovat všechny neoficiální ICQ klienty (3. odstavec)? A co jsou ty efektivní vztahy? Efektivní jakým způsobem a pro koho? Chtějí v Mail.Ru vzbudit ve čtenářích TZ představu, že jsou nakloněni open source?

Smlouva jako kodex chování? Kodex je na rozdíl od smlouvy nezávazný. "Osobní uživatelé nejsou spojeni s žádnými omezeními, nicméně uživatelé jsou povinni dodržovat několik jednoduchých pravidel: neposílat spamy, nevyžadovat informace z ICQ adresářů a databází a neukládat nic, co by mohlo uživatele mást nebo urážet." To se netýká koncových uživatelů. Spamy se šíří z ukradených účtů, do ICQ adresářů a databází nemají uživatelé přístup a nemají možnost někam něco veřejně ukládat (snad až na avatar).

Legalizace a regulace všech neoficiálních klientů? To považuji za prachsprostý FUD. Regulace (likvidace) alternativních klientů by znamenala drastický úbytek uživatelů protokolu, což by mohlo vést až k ukončení této služby z důvodů nevýdělečnosti. K ničemu takovému nikdy nedojde. Občas může Mail.Ru Group, jako její předchůdci, programátorům a uživatelům zkomplikovat život třeba úpravou protokolu, ale to je asi tak vše. Větší část odstavce tvoří vata recyklující bezpečnost a uživatelsky příjemné komunikační prostředí bez toho, že by byly pojmy nějak rozvedeny, takže nijak nezjistíme, co si pod tím máme představit. Stejná vata je i ve shrnutí v posledním odstavci. Podle TZ je jistá spolupráce s klientem, který zatím ICQ nepodporuje. O vyjednávání s dalšími třemi klienty víme jen to že probíhá.

Na konci je odkaz na ICQ Developer Network Agreement. Tady bystřejším uživatelům (kteří znají EULA) dojde, že jde o něco jiného než si mysleli.

Zklamal mě pan Marek Lutonský z Mladé fronty, zastupující v diskuzi Živě.cz, který po vyčerpání argumentů nedokázal přiznat porážku a začal na mě v diskuzi útočit.

_________________
Obrázek Jabber: xeelee@jabbim.cz (nejedná se o e-mail), ICQ: nepoužívám
Obrázek Spoluzakladatel portálů qipim.cz a qutIM.cz.
Obrázek Člen České pirátské strany [Facebook]


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Můžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Doporucuji prohlížec Mozila Firefox
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2008 phpBB Group
phpBB3 template by SE-Tuning
Český překlad – phpBB.cz
RSS RSS Přehled RSS Přehled RSS