qutIM Základní informace:qutIM je moderní multiplatformní multiprotokolový klient pro instant messaging. Jeho vývoj započal v lednu roku 2008 jako reakce na neexistenci jednoduchého multiplatformního klienta, který by zaplnil článek, který na MS Windows tvoří např. QIP nebo Miranda. V budoucnu se však tento klient může stát pro zmiňované tvrdou konkurencí. Díky rychlému vývoji, ochotě vývojářů a použité technologii můžeme být brzy svědky většího rozšíření tohoto nadějného klienta. Program prochází intenzivním vývojem, tudíž se verze mohou chovat nestabilně a doporučujeme používat pouze zkušenějším uživatelům.
Hlavní vývojáři: Rustam Chakin, Ruslan Nigmatullin
Programovací jazyk: C++, Qt
Licence:
GNU GPLOficiálně podporované operační systémy: Windows, Linux
Neoficiálně podporované operační systémy: MacOS, Symbian aj.
Výslovnost: http://qutim.cz/viewtopic.php?f=11&t=52Podporované protokoly: - ICQ
- Jabber
- IRC
- Twitter
- MSN
- Vkontakte
- Mail.RU
Pluginy: Vzhledem ke stáří projektu neexistuje ještě velký počet pluginů, nicméně na
oficiálních stránkách již nějaké nalezneme. Jejich výhodou je, že jsou zatím vždy testované s výše uvedenou revizí programu, tudíž se minimalizují problémy s nestabilitou.
Core:Mezi kladné funkce programu patří určitě přítomnost antispamu, možnost hromadného posílání zpráv, možnosti oznámení příchozí události a zobrazení ikon klientů u hlavních protokolů - bohužel není možnost jednoduše upravovat detekci klientů a jejich ikony. Chybějící funkce je například absence metakontaktů, která při použití většího množství účtů, může způsobit chaos v kontaktlistu.
ICQ:ICQ v qutIM je velice dobře implementováno. Podpora avatarů, klasických statusů, vlastních statusů, Xstatusů a status zpráv. Funkční přenos souborů s podrobným info oknem o přenášeném souboru. Možnost zapnout podporu pro "QIP" statusy (naštvaný, smutný…). Jako nevýhodu bych označil nerozdělení Xstatusů podporovaných ICQ 6.x a tzv. rozšířené, které ICQ6.x již nepodporuje. Špatná vlastnost je i možnost volby znakových sad, přednastavené dokonce na windows-1251. Změna na UTF by byla vítána.
Jabber:Jabber je jeden z protokolů, na kterém se nejintenzivněji pracuje. Podporuje již základní funkce např. procházení služeb, transporty, konference, Jabber Moods a Activities, stavové zprávy. Skvělým nápadem je možnost tzv. QIP kompatibilního modu, kdy je zobrazována u Jabber kontaktu, který využívá QIP klienta, Xstatus ikona a status zpráva, kterou QIP implementoval bohužel po svém. Mnoho lidí toto vylepšení ocení. Základní nevýhoda je absence Jabber file proxy, bez které nelze mluvit o plně funkčním přenosu souborů, vývojáři však slíbili nápravu ve verzi 0.3. Celý seznam XEPů bohužel není pro tento program dostupný.
Doplňky: qutIM samozřejmě nabízí velké možnosti customizace. Zvolit můžete skin programu, kontakt listu, okna konverzace, šablonu rozhovoru, status ikony, xstatus ikony, vlastní smajlíky a zvuky. Když si stáhnete poprvé verzi qutIM, spustíte, zřídíte profil, jistě vás napadne kam doplňky uložit, aby se objevily v nastavení. Toto je věc, kterou bych si dovolil vývojářům vytknout, protože cesty, kam doplňky uložit, si musí člověk dohledat a ručně vytvořit.
Seznam cest, které je možné využít (vše ve složce config/qutim/): borders, clstyles, emoticons, languages, sounds, statusicons, styles, systemicons, traythemes, webkitstyle, chatstyleJako skvělou funkci bych označil možnost využití šablon rozhovoru v okně konverzace. O jejich zobrazení se totiž stará vykreslovací jádro Webkit, které využívají např. klienti Jabbim, Adium, či Kopete. Vývojáři v tomto případě využili obrovského potenciálu a možnost využití již stovky hotových šablon, které stačí stáhnout a začít používat - jsou tedy kompatibilní se šablonami ze zmiňovaných klientů. Neleznete je např. na
http://www.adiumxtras.com/index.php?a=search&cat_id=5 nebo
http://www.kde-look.org/index.php?xcontentmode=26Prozatímní komunita se skládá z většiny ruských uživatelů a tradiční ruský kecálek je QIP, pro který existuje již mnoho doplňků. Typickým příkladem jsou smajlíci - existují snad tisíce různých sad. Formát definic smajlíků v qutIM je ale odlišný, proto vznikl program na převod definičního souboru QIPu do XML souboru, který využívá qutIM. Naleznete ho zde:
http://www.qutim.org/forum/viewtopic.php?f=38&t=688Česká komunita se začíná tvořit kolem fóra
http://qutim.cz/.